Zajímavé

Podhorky - jak to bylo a jak to bude

Před třemi roky se příroda chopila šance a začala ve vlastní laskavé režii obnovovat malý kus lesa vymýcený v rámci řešení následků kůrovcové kalamity. Bohužel to aktuálně vypadá, že její snaha bude kompletně zahozena a manažmentu se opět tvrdě a drsně ujme člověk.

Ten malý kousek lesa, o kterém je tento článek se nachází v obci Mnichovice nedaleko hřiště Podhorky a před třemi lety to skutečně s takzvanou přirozenou obnovou lesa vypadalo nadějně, což bylo později potvrzeno i na oficiálně-neoficiální schůzce s pověřeným lesním hospodářem - více zde.

Přirozená obnova je proces kdy se les po katastrofě obnovuje sám za pomoci přirozeného vývoje zavaného přírodní sukcese jehož vrcholným a trvalým stádiem je funkční lesní ekosystém. Slovo ekosystém zde nepoužím proto, aby text vypadal odborně, ale proto, že je důležité si uvědomit, že les nejsou jen stromy, ale živý organismus, který nejlépe prospívá pouze tehdy, má-li šanci vzniknout přirozeným vývojem. Přirozená obnova však ostře kontrastuje s principy tradičního lesního hospodaření, které svým charakterem připomíná spíše zemědělství, včetně negativ jako je ničení půdy, nebo používání herbicidů a jehož vrcholným stadiem je katastrofa - ať už ve formě holoseče, nebo, poslední dobou čím dál častěji, kolapsem následkem epidemie škůdců, či nemocí.

Na tomto místě bych rád ukázal jak v případě Podhorek vypadá přirozená sukcese v rozmezí tří let.

Tato videa jsem natočil v květnu 2020, krátce po ukončení těžby:





A tyto fotografie jsou z letošního (2023) května:





Jak je vidět, po třech letech je plocha zarostlá bujnou vegetací, překvapivé výšky, skládající se z bylin, keřů a mladých stromků. Především mladé javory již na mnoha místech převyšují keře jako jsou lístky a bezy. Sukcese by v příštích letech pokračovala tak, že stromy, tím jak by se jim začaly zvětšovat koruny, by v vytlačily nejprve byliny a pozdeji i keře na okraje cest.

Bohužel v plánu je: “... celou plochu vyžnout a osázet 50 ks poloodrostků dubu ….”

Co k tomu dodat? Se smrky nám to nevyšlo, tak to zkoušíme s duby a zcela přitom ignorujeme fakt, že problém není ani tak v druhu stromu, ale v našem přístupu. Protože co jde v lese proti přírodě, jde proti přirozenosti, a co jde proti přirozenosti, to se musí uměle udržovat a co se musí uměle udržovat, na tom se dají vydělat peníze…

A proč by vlastně v lese nemohl růst les?

Jan Auer

Komentáře

Oblíbené příspěvky