Přeskočit na hlavní obsah

Zajímavé

Podhorky - jak to bylo a jak to bude

Před třemi roky se příroda chopila šance a začala ve vlastní laskavé režii obnovovat malý kus lesa vymýcený v rámci řešení následků kůrovcové kalamity. Bohužel to aktuálně vypadá, že její snaha bude kompletně zahozena a manažmentu se opět tvrdě a drsně ujme člověk. Ten malý kousek lesa, o kterém je tento článek se nachází v obci Mnichovice nedaleko hřiště Podhorky a před třemi lety to skutečně s takzvanou přirozenou obnovou lesa vypadalo nadějně, což bylo později potvrzeno i na oficiálně-neoficiální schůzce s pověřeným lesním hospodářem - více zde . Přirozená obnova je proces kdy se les po katastrofě obnovuje sám za pomoci přirozeného vývoje zavaného přírodní sukcese jehož vrcholným a trvalým stádiem je funkční lesní ekosystém. Slovo ekosystém zde nepoužím proto, aby text vypadal odborně, ale proto, že je důležité si uvědomit, že les nejsou jen stromy, ale živý organismus, který nejlépe prospívá pouze tehdy, má-li šanci vzniknout přirozeným vývojem. Přirozená obnova však ostře

Budování cest

Bagry začaly pracovat na jaře roku 2020, ted v době kdy se příroda probouzí po zimním spánku k životu. Ironií bylo, že abychom se dokázali postarat o smrkovou monokulturu zlikvidovanou kůrovcem, bylo potřeba zdaleka nejdelší úsek cest zbudovat v části lesa s převahou listnatých stromů. Celá akce zkrátka působila dojmem jako by záchrana lesa, neřku-li přírody, musela ustoupit jiným vlivům a zájmům.

Na počátku roku 2020 jsme za sebou v Česku měli dva nejteplejší roky v historii měření. V tuzemských i světových médiích rezonovalo téma klimatické změny, řešily se následky dlouhotrvajícího katastrofálního sucha, pojmenovávaly se problémy mezi jinými například i nadužívání těžké techniky a chemie v zemědělství a lesnictví. Panovala všeobecná shoda na tom, že naše krajina musí začít zdržovat více vody. V této souvislosti byl často zmiňován i problém lesních cest, jejichž zpevněné vozovky, často vedou po spádnici kopce a odvodňují tak les - biotop, který by měl v krajině fungovat jako trezor, ve kterém se voda šetří na suché časy. A do toho všeho jsme u nás v Mnichovicích začali stavět dvě silnice, abychom náš les zpřístupnili těžké těžařské technice. Přišlo mi to šílené.

V té době době jsem o lesních cestách natočil dvě videa. První video vzniklo zcela spontánně a je v něm kromě komentování různých problémů týkajících se lesnictví a přístupu ke krajině i pár postřehů v osobní rovině - přeci jen bylo jasné, že stavba silnice zlikviduje spoustu, pro mě romantických zákoutí v okolí staré stezky. Druhé video jsem již točil po prostudování projektu a bylo zaměřeno právě na problém odvodňování krajiny.





Obě videa byla sdílena na Facebooku a zejména u druhého z nich se rozproudila zajímavá debata se zástupci města. Odkaz na diskusi zde.



Jan Auer

Komentáře

Oblíbené příspěvky